תכנית לימוד ייחודית ליוצרים

title-01.png
 
 
 

אודות התכנית

אולימפוס היא תוכנית לימוד שלא מהעולם הזה. היא מיועדת ליוצרים שסיימו לימודי אומנויות, ארכיטקטורה, עיצוב, מופע ומחול ומחפשים מסגרת גמישה, אישית וחדשנית לשכלול עשייתם היצירתית. 

 

אנחנו מציעים גישה מרובת כלים, שפות וטכניקות שתעשיר את תחום הפעולה שלכם ותחדד את חזונכם היצירתי.

אין אצלנו מרצים, ולא תמצאו כאן נאומים פרונטליים משמימים או ביקורות היררכיות במעמד צד אחד. 

פילוסופיית הלימוד באולימפוס מתמקדת בדיאלוג, באיכות המפגש ובמחקר קבוצתי הקשוב לאופי ולקצב הלמידה האישי של כל יוצר. 

 

האולימפוס מציע שלוש תוכניות עיקריות המתאפיינות בדרכי למידה שונות: ״תוכנית מסגרת", שעניינה שכלול דרכי עבודה באמצעות שיח מעמיק ומשמעותי בקבוצת יוצרים שמגיעים מתחומים שונים; ״תוכנית נושא", שמתמקדת במחקר וביצירה משותפים, ו״תוכנית זיקוק", שמציעה הרפתקת לימוד יוצאת דופן בליווי אישי אצלכם בבית.

 

תוכניות אלו הן פסגת ההר, כשלצידן על הרכס נמצאות שתי תוכניות משלימות: ״תוכנית פרוּסט", שעוסקת בשכלול מלאכת הקריאה בחייו של היוצר, ו״תוכנית נקטר", שמציעה שיחה שבועית עם אנשים מעניינים ויצירתיים מתחלפים, מתחומים שונים.

 

מבנה ותוכן הלימודים באולימפוס פותחו על ידי צוות של פדגוגים, אדריכלים, אמנים, אוצרים ומעצבים בהשראת בית הספר באוהאוס. הוא מציע חווית לימוד סוערת, אקספרימנטלית ורב־תחומית. בית הספר נמצא בשיתוף פעולה פדגוגי רציף עם מוסדות הבאוהאוס בגרמניה.

 

sketch1.png

אביב וקיץ באולימפוס

סמסטר א׳

אולימפוס

הדרך /

ימי חמישי 8.7 / 22.7 בין השעות 18:00-21:00

משחק ׳הדרך׳ הוא משחק סימולציה שבמהלכו מנסחים המשתתפים את דרכם בעולם: מה אני רוצה לעשות ולמה? מה הם הצעדים שעלי לעבור בדרכי? מה עלי ללמוד ולהשיג, ומה כבר יש ברשותי?

 

״הדרך״ הומצא באולימפוס כאמצעי לקבלת בחינת אופני פעולה, נטילת סיכונים, ניסוח מטרות וקבלת החלטות בתוך מציאות נזילה.

זהו משחק לוח המיועד לשישה משתתפים ונמשך שלוש שעות. ערב שבו קהילה קטנה של יוצרים מתכנסת סביב לוח ודנה בדרכו האישית של כל אחד, ובזו שאנחנו מתווים ביחד.  באמצעות המשחק נעמיק בנושאים כמו הזדמנות, בחירה, כנות, אומץ, הליכה לאיבוד ומציאת הדרך. 

 

סבב נוסף של המשחק מתקיים באולימפוס מעת לעת.

עלות 80 ש״ח

להרשמה לחצו כאן 

גיא שרף

תדר אדמה /

ימים שישי-שבת 2-3.7 בין השעות 10:00-13:00

ברדיו באוטו, באוזניות ברחוב, במערכת בסלון: אנחנו שומעים מוזיקה בכל מקום וזמן. בתדר אדמה ננסה לא רק לשמוע, כי אם להאזין. נצלול לתוך המוזיקה ונתבונן בה – מה קורה בה? מה היא מעוררת? אילו שכבות של קצב, צליל, דינמיקה, היסטוריה, רגש ומחשבה מתקיימים בה? 

 

הסדנא תתרכז במושג המוזיקלי ״דרון״ (drone) – צליל בסיסי המשמש כנקודת התייחסות טונלית, ״האדמה״ של קטע מוזיקלי – תדר שממנו עולים וצפים צלילים.

נבחן יחד את המרכיב המסקרן הזה, החוצה תרבויות ותקופות: דרך מוזיקה אירופאית מימי הביניים, מוזיקה הודית קלאסית, מוזיקה נסיונית מהמאה העשרים ועוד. נתבונן בקשר בין ביטוי מוזיקלי ותפיסת עולם, נתנסה בנגינה בכלים מוזיקליים מסורתיים המייצרים דרון, ונבחן איך יכול הרעיון הזה לקבל צורה גם במדיומים אחרים – ויזואליים, פלסטיים ופרפורמטיביים.
 

עלות: 600 ש״ח

להרשמה לחצו כאן 

הילה כהן-שניידרמן

שפה /

ימים שישי-שבת 25-26.6 בין השעות 10:00-13:00

ב״שפה״ נמפה את עולם המושגים שבו אנו עוסקות, ונניח תשתית לשפה קוהרנטית וברורה משלנו. מהן המילים המהדהדות שוב ושוב במחשבותינו? מהם המושגים שמלווים אותנו - לעיתים לאורך שנים - בפעולות שאנו עושות? וכיצד מושגים אלה מניעין אותן? 

בסדנת ״שפה״ נפתח קשב למילים שבהן אנו משתמשות ונכיר בטרמינולוגיה האישית המגדירה את יצירתנו. במהלכה נתרגל תהליכי ניסוח והמשגה שיאפשרו הפרייה של אחרים באוצר המילים הפרטי, לכדי יצירה של שפה אינטימית ועם זאת משותפת.

 

עלות: 600 ש״ח

להרשמה לחצו כאן 

אנה ווילד

 פיד-בק: הזן-חזרה /

ימי שבת  26.6 / 3.7 / 10.7 / 17.7 בין השעות 14:00-18:00

לאורך תהליך היצירה יש רגעים שבהם אנחנו זקוקים לדיאלוג, למבט מבחוץ. איזו מן שיחה מתנהלת כאשר אנחנו מציגים עבודה-בתהליך? והאם שיחה כזו מצליחה לתת למציג כלים ומחשבות חדשות על העבודה ועל התהליך?

 

בסדנת הפידבק נתרגל שיחה קבוצתית, בקבוצה קטנה, שעיקרה הוא להזין-בחזרה. ניתן ונקבל פידבק מונחה בהשראת שיטת הפידבק של בית הספר דאסארטס (DasArts) באמסטרדם. 

פידבק הוא כלי שימושי, שתפקידו לחולל דיון מעמיק ומרחיב, מעבר למתן ביקורת והבעת דעה. לאורך ארבעת מפגשי הסדנה נלמד ונתאמן על פידבק בשימוש בפורמטים קבועים מראש. כל יוצר יציג עבודה בתהליך ויקבל עליה פידבק משאר חברי הקבוצה.

 

עלות: 1200 ש״ח
מספר המקומות מוגבל, להרשמה אנא מלאו את הטופס בלינק הבא

 יוני רז פורטוגלי ואנה ווילד

פרוסט אחד /

ימי שלישי החל מ-22.6 בין השעות 18:00-20:00 למשך חמישה מפגשים

״אל תכשיר את עצמך לקרוא ספר, שעה שאתה עומד להתחיל לקרוא יצירה זו של מרסל פרוסט. עליך לקרוא פרק פרק לעצמו. ואל תכשיר את עצמך לקרוא אפילו פרק פרק לעצמו, קרא עמוד עמוד לעצמו. ואל תכשיר את עצמך לקרוא אפילו עמוד עמוד, אלא כל משפט ומשפט לעצמו. רק אז יתכן כי תשיג את ערכו וטעמו של ספר זה וסופר זה,״ המליץ המו״ל ישראל זמורה לקורא, בפתח הדבר לתרגום העברי הראשון לכרך הראשון של ״בעקבות הזמן האבוד״.

 

בתוכנית ״פרוסט״ נקרא לאט לאט, בקבוצה, את יצירת המופת ״בעקבות הזמן האבוד״. נתקרב יחד אל הטקסט הקלאסי והמאיים הזה, וניצור איתו מערכת יחסים פעילה, קרובה ויצירתית. נפתח קשב חדש לרעיונות, למקצבים ולצורה הספרותית, ונגלה, באמצעות תרגילי קריאה שונים ומשונים, שלטקסטים ספרותיים יש הרבה מה להציע לפרקטיקה שלנו כיוצרים, וליכולת ההתבוננות שלנו כאנשים בכלל.

 

מסיימי הסדנה יוזמנו להצטרף לסדנת ״פרוסט 2״, שתפתח בסמסטר הבא, ובה נמשיך לקריאה איטית של ״בעקבות הזמן האבוד - כרך 2״.

 

עלות: 600 ש״ח

להרשמה לחצו כאן 

סמסטר ב׳

מעיין מוזס פלטניק ואנה ווילד 

ספרינט /

החל מיום חמישי 17.6 בשעה 10:00 ועד יום ראשון 19.6 בשעה 10:00

סדנת ספרינט היא הרפתקאה אינטנסיבית וחד פעמית בת שלושה ימים, שבמרכזה תהליך זיקוק אישי. 

הסדנה מתקיימת בביתך שלך: לאורך 72 שעות תקבלי תרגילים, הנחיות ושיחות - בדואר ובטלפון. ההנחייה הינה אישית ואינטימית ועם זאת, עדינה ומרומזת, כיד נעלמה. הסדנה תאתגר אותך לעמוד מול השאלות הנמצאות בבסיס התהליך היצירתי שלך. ספרינט הוא מהלך דחוס ויוצא דופן, שבמהלכו תתבקשי ליצור, לחקור ולנסח, בעוד אנחנו מתבוננות בך ומלוות אותך בזיקוק דבר אחד ממרחב היצירה שלך.

בשל אופיה של הסדנה, ניתן לקחת בה חלק מכל מקום בארץ ובעולם.

 

עלות: 800 ש״ח

מעיין מוזס פלטניק ואנה ווילד

זיקוק קיץ /

התכנית מתקיימת בבית הלומדת ונמשכת תשעים ימים

תוכנית ״זיקוק״ היא הזמנה להרפתקת לימוד אישית, ניסיונית ומסעירה שמתקיימת בבית הלומדת במשך תשעים ימים. זוהי הזמנה לתחום את העשייה שלך, לקדם אותה, להרחיב אותה ולהעשיר אותה בעזרת ליווי קשוב ומתמשך של אישה יוצרת כמוך, הפנויה להקשיב לך ולחשוב איתך לעומק על המהלכים היצירתיים שבהם את עסוקה. 

 

באמצעות רצף תרגילים, שיחות והתבוננות עדינה באופן עבודתך וחשיבתך, נמפה את צרכיך היצירתיים, נאתגר אותך לנסח את אופני הפעולה שלך ואת השאלות העומדות בבסיסם. יחד, נטווה רשת שתחבר בינך לבין אנשים, מקומות, טקסטים ורעיונות הרלוונטיים לך. 

 

התוכנית מעניקה מסגרת יוצאת דופן לזיקוק דבר מה אחד ממרחב היצירה שלך - יהיה זה מחקר, יצירה או רעיון שאפילו לך קשה עדיין להגדירו. אל מסע הזיקוק נצא יחד. בסופו, תגיעי אל מקום אחר.

 

עלות: 2500 ש״ח

sketch2.png

מנחים

גיא שרף

מוזיקאי, חוקר את הקשר בין סאונד ודימוי, יוצר מוזיקה לעבודות במה. בונה כלי נגינה ניסיוניים ואינסטליישנים מוזיקליים-פיסוליים. גיא מורה בביה״ס לתיאטרון חזותי.

מעיין מוזס פלטניק

יוצרת וידאו ופרפורמנס, בוגרת בית הספר לתיאטרון חזותי ובעלת תואר שני באומנות ציבורית מאוניברסיטת באוהאוס בוויימאר. עוסקת בקשר שבין מרחב עירוני, אומנות וחינוך.

יוני רז פורטוגלי

סופר ומסאי. כתביו מתפרסמים בישראל (מעיין, הארץ) ובעולם (n+1, Popula). בעל תואר ראשון בקולנוע וספרות ותואר שני בספרות יידיש וספרות צרפתית מאוניברסיטת תל אביב. לומד קראטה.

אנה ווילד

אומנית פרפורמנס ומיצב, בוגרת תוכנית תואר שני DasArts, אמסטרדם ובית הספר לתיאטרון חזותי בירושלים. עוסקת ביצירת מצבים ותנאים שהופכים למידה והבנה לפעולות חתרניות ופיוטיות.

ערן איזנהמר

מנהל התוכנית, אדריכל ואוצר, מרצה במחלקה לעיצוב מבנה וסביבה בשנקר. מחקריו עוסקים באדריכלות ובחיים בעיר כמרחב להתנסות, למידה ופעולה באמצעות פרקטיקות של אומנות, פרפורמנס ועיצוב.

ישי שפירא קלטר

אומן ומרצה לאומנות, בעל תואר ראשון מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ובעל תואר שני ממכללת האנטר בניו יורק. עבודותיו הוצגו בתערוכות יחיד וקבוצתיות בישראל ובחו״ל. אוצר את חלל התערוכות הנודד ונטילטור.

הילה כהן שניידרמן

אוצרת ומרצה לאומנות, בעלת תואר שני בספרות עברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים. אוצרת ראשית של מובי: מוזיאוני בת ים ומתמחה בפרויקטים תלויי מקום המבוססים על מחקר אומנותי מתמשך.

מרב קמל

אומנית בעלת תואר ראשון מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל ומורה לאומנות. עבודותיה הוצגו במוזיאונים וגלריות בישראל ובחו״ל.

sketch3-01.png
 

פרטים והרשמה

שם

טלפון

מייל

לימודים קודמים

תודה ששלחת

תכנית האביב מתרחשת בסופי השבוע של חודש יוני ובה סדנאות קצרות שאינן דורשות ראיון. 

תכנית זיקוק קיץ נפתחת לקראת יולי וכרוכה בראיון קבלה.

תכניות מסגרת, נושא, זיקוק, נקטר ופרוסט שתיים (לשעבר טקסט) וכן תכניות נוספות יפתחו בסתיו, פרטים נוספים בקרוב.


 

הלימודים נערכים בקבוצות קטנות בחדרי הישיבות והמחקר הנמצאים בקומה הראשונה של בית ליבלינג, ברחוב אידלסון 29 בתל אביב.

בית ליבלינג פתוח לציבור ואתם מוזמנים לבקר בו ולהתרשם.​

עיצוב: רחלי כנרות / פיתוח: נור מלל  

bmi_2018_Office_Grau_en.png
affiliates logo-02.png
affiliates logo-01.png
b357b749cf47935943a432dc8762541c (1).jpg

אידלסון 29 תל אביב - יפו

03-7431025  //  www.lieblinghaus.org

  • Facebook
  • Instagram
logo.png